Raději počkat, až si na vytouženou dovolenou našetříte, anebo si vzít úvěr a mít ji ihned k dispozici? Obě varianty samozřejmě mají své pro a proti. Stejně tak jsou v naší společnosti lidé, kteří na možnost úvěru nedají dopustit a na druhé straně ti, co tvrdí, že by o něj nezažádali nikdy. To se samozřejmě týká hlavně starší generace, která už má dávno bydlení zařízené z dob, kdy cesta k vlastnímu domu nebo bytu ještě nebyla tak obtížná, jako dnes. Podle nás platí, že vždy záleží na konkrétních podmínkách. Každý má jiné finanční možnosti, rozdílné potřeby a priority, různou podporu od rodiny apod. Situace, ve kterých přistupujeme k žádosti o půjčku, jsou zkrátka natolik různorodé, že nikdy nelze říct, co je správně a co nikoliv. Navíc soudit druhé je velmi jednoduché, ale nikdy nevíme, jak bychom sami v jejich situaci jednali. Přesto platí určitá pravidla, která je dobrá znát při rozhodování, zda si vzít půjčku nebo začít šetřit.

1.     Přemýšlejte

Úvěr určitě není vždy špatným řešením. Hlavně když pomocí něj zajistíte ty nejhlavnější potřeby vás a vaší rodiny. Objevil se ve vaší vysněné lokalitě nádherný byt za dobrou cenu? Našli jste právě super akci na dovolenou, která se jen tak nevidí? Pokud budete váhat a vyčkávat, nejspíšo ni přijdete!

Jestli jste v situaci, kdy nemáte naspořen dostatek prostředků, ale víte, že odpočinek stejně potřebujete, byla by chyba se půjčce bránit. Stejně tak když nutně potřebujete auto pro dojíždění do práce, nebo třeba jen peníze na drobnější vybavení vaší domácnosti či finance k zvládnutí studia, které vám následně přinese lepší uplatnění na trhu práce a vyšší mzdu.

Pokud jste si dosud nespořili, nyní už to nezachráníte. Řešením je pro vás rychlá půjčka před výplatou. Může to být půjčka přes SMS nebo přes internet, každopádně ji v této kritické situaci zřídíte velmi rychle. Zejména pokud využijete kvalitní srovnávač, který vám vyhledá nejlepší nabídku a navede vás do žádosti. Peníze obvykle dostanete na svůj osobní účet v bance, výjimečně je k dispozici i tzv. půjčka na ruku. Její výhodou je, že nemusíte čekat na převod prostředků mezi bankovními společnostmi.

2.     Kalkulujte

Ať už potřebujete řešit jakékoliv své potřeby, dobře si spočítejte, jakou splátku ještě zvládnete, aniž by výrazně narušila váš životní komfort. Obzvlášť, pokud jste doposud neušetřili ani korunu, je na místě zvážit, kde najednou vezmete ve svém rozpočtu částku na uhrazení měsíčních splátek. V případě dlouhodobějšího úvěru a tedy třeba několikaletého splácení je také potřeba uvažovat nad tím, jestli zvládnete splácet i v době, kdy například vaše žena odejde na rodičovskou dovolenou nebo až budete v důchodu.

Raději si nejprve dobře rozmyslete, zda vám následné splácení stojí za to. Pokud ano, tak samozřejmě v dnešní době si už můžete zažádat o peníze na cokoliv. Nikdo se vás nebude ptát, na co je hodláte použít. Je tedy jen na vás, jestli vám následující splátky nezkazí radost z vytoužené dovolené. Pokud si nejste jistí, raději alespoň část nákladů našetřete předem.

Zatímco víte půjčku splatit, není hřích si ji vzít!