Půjčujeme si stále víc. Podle Bankovního a Nebankovního registru klientských informací Češi aktuálně dluží víc než dva biliony korun. Můžou za to především stále ještě levné hypotéky, které tvoří asi 80 % celkového dluhu. Kromě pořízení bydlení jsou dalšími důvody pro půjčku zařízení bytu či domu, koupě automobilu a dovolená.

Přitom právě dovolená patří, spolu s vánočními dárky, k nejhorším důvodům pro půjčku vůbec. Je to proto, že není nezbytná, je možné se bez ní obejít. Sice si užijete pár dní pravého dovolenkového luxusu, vystřízlivění příjde ale velmi záhy, když budete muset měsíc co měsíc splácet úvěr. Stejně jako v případě dárků, i dovolená se dá eventuelně pořídit levněji, než se zbytečně zadlužovat. V krajním případě je možné jeden rok vynechat.

Kolik stojí průměrná dovolená

V loňském roce jsme zaplatili za dovolenou průměrně 15 000 Kč. Stále více Čechů si přitom na dovolenou půjčuje, v současné době si každý čtvrtý produktivní občan půjčí nějakou částku na zaplacení dovolené. Buď nemá našetřenou konečnou sumu, nebo na dovolenou našetřil vůbec. Přitom spoření po menší měsíční částce (například 1000 Kč) je snesitlenější, než se před dovolenou vydat úplně z peněz nebo se zadlužit.

Taková půjčka může být spouštěčem pro velké finanční problémy. Není to samozžejmě půjčkou samotnou, potíže nastanou, jestliže si ji vezmete neuváženě, aniž byste měli rozumný plán, jak úvěr co nejrychleji splatit. Právě to je rozumná rada pro případ, že si přece jen na dovolenou půjčujete: zaplaťte dlužnou částku co nejrychleji.

Menší sumy s kratší splatností

Vzhledem k tomu, že se nám mnohem hůř platí půjčky za něco, co fyzicky nevlastníme, je rozumné, jestliže to musí být, půjčit si na dovolenou jen nezbytně nutnou, nejnižší možnou částku s co nejkratší dobou splácení. Krátkodobá půjčka je mnohem vhodnější variantou, než si na zájezd vzít úvěr s delší dobou splatnosti, i když jsou splátky v takovém případě příznivě nízké.

Rychlá půjčka některých nebankovních poskytovatelů má navíc tu výhodu, že poprvé nemusíte platit žádný úrok, ale vrátíte jen tolik, kolik jste si půjčili. Jedná se o bezkonkurenčně nejvýhodnější nabídku, navíc obvykle je to půjčka bez doložení příjmu, takže celá administrativa kolem vyřízení úvěru je rychlá a nekomplikovaná. Tento typ půjček ale musíte zaplatit najednou a to většinou do měsíce. To může být v rodinách s napjatým rozpočtem dost obtížné, proto zvažte pečlivě, jestli právě tato varianta je pro vás schůdné řešení.

Zásady zodpovědného půjčování

Nový zákon o spotřebitelských úvěrech přenesl velkou část zodpovědnosti za schopnost dlužníka splatit půjčku na věřitele. Především má poskytovatel povinnost dostupnými prostředky tuto schopnost ověřit. Nejrozšířenější způsob u banky je kromě zkoumání příjmů a výdajů žadatele také kontrola registrů dlužníků. U nebankovních institucí není striktně vyžadováno posuzovat úvěruschopnost v registrech, proto se dosud objevuje nabídka půjčky bez registru. Neznamená to, že se do něj nebankovní společnosti nedívají (naopak, to mají ze zákona povinné), v některých konkrétních případech ale nemusí k nálezu přihlížet.

Největší díl zodpovědnosti za splácení půjčky zůstává stále na vás. Proto si nepůjčujte, jestliže:

  • nemáte pravidelné příjmy ani plán, jak půjčku splatit
  • už máte víc závazků, které musíte splácet
  • nemáte vážný důvod pro půjčku

Pokud si přece jen půjčujete:

  • půjčte si jen nezbytně nutnou částku
  • srovnejte podmínky jednotlivých poskytovatelů a vyberte tu nejlepší pro vás
  • vezměte si takovou půjčku, kterou budete schopni splatit rychle
  • půjčujte si jen u ověřených poskytovatelů, pomůžou vám recenze zákazníků.