Toužíte po odpočinku na pláži, objevování evropských památek nebo po pořádné lyžovačce v zahraničí? Dopřát si pobyt v cizině nebývá nejlevnější. Jak si užít nezapomenutelný pobyt, aniž by vás to stálo majlant?

Mnoho rodin často stojí před dilematem – zainvestovat do kvalitní dovolené, nebo raději ušetřit peníze a spokojit se s málem? Možná tušíte, že smyslem dovolené asi nebude snažit se uškudlit každou korunu a namísto pořádného ubytování se na chorvatském pobřeží tísnit v laciném kempu vedle Ukrajinců.

Odborníci z Netfinance.cz radí, jak výrazně ušetřit na dovolené, aniž by tím utrpěla její kvalita.

  • Jeďte v méně frekventovaný měsíc

Nejčastěji lidé vyráží na dovolenou k moři v červenci. Tomu odpovídají i ceny, které jsou v tomto měsíci nejvyšší. Naopak výrazného cenového snížení se můžete dočkat například v červnu či září, kdy spousta lidí zatím necestuje, nebo naopak už necestuje. Ve středomořských státech je ještě příjemné počasí, ale ceny zájezdů můžou být levnější až o 30 %.

Co se týče lyžařské dovolené, ceny jsou příznivé v období od konce listopadu do Vánoc. V období vánočních svátků a Silvestra prudce vzrostou, přičemž opět klesnou na začátku ledna. Poté následuje zdražení, a na další vlnu zlevněných zájezdů si počkáte na konci lyžařské sezony, tj. v březnu.

  • Pojistěte se levně

Věděli jste, že cestovní kanceláře vám nabízí poněkud předražené cestovní pojištění? Pokud byste si pojistku uzavřeli sami, máte šanci ušetřit až 70 % ceny. Vyzkoušet to můžete například na cenovém srovnávači Netfinance.cz, kde si můžete vyhledat nejvýhodnější nabídky na cestovní pojištění online.

  • Vyhněte se drahým exkurzím

Pokud mluvíte alespoň trochu anglicky nebo jazykem dané země, výletujte na vlastní pěst. Tím samozřejmě nemyslíme riskantní výšlapy do nebezpečných hor, ale bezpečné výlety, které si můžete obstarat sami, aniž byste za ně museli platit tučnou provizi cestovní kanceláři.

Jak velký může být cenový rozdíl? Například při pobytu v Thajsku některé organizované exkurze do chrámů stojí v přepočtu i 800 Kč. Přitom cena dopravy na místo veřejnou dopravou a vstupné co chrámových komplexů vychází třeba na čtvrtinu ceny.

Úspory můžete dosáhnout například tehdy, pokud nepojedete na výlet lodí s cestovní kanceláří, ale vydáte se do přístavu, kde přímo prodejci zájezdů nabízí plavby.

  • Zabalte se chytře

Pokud se do ciziny vydáváte obtěžkáni kufry, na ceně letenky to půjde poznat. Věřili byste, že vše potřebné lze složit do zavazadla o 10 kilogramech? Díky tomuto minimalistickému cestování ušetříte nemalé peníze.