Jaro už je v plném proudu a sezóna dovolených klepe na dveře. Zatímco muži si do kufru sbalí několik triček, kraťasů a mají vystaráno, my ženy to máme o poznání komplikovanější. Kromě nezbytné kosmetiky a drogerie vyvstává otázka, jak naložit se šperky. Které si vzít s sebou, jak je uložit tak, aby se nepoškodily a jak o ně na dovolené pečovat, aby zůstaly v neporušeném stavu? V následujícím článku vám přinášíme několik tipů, které vám dají odpovědi na nejčastější otázky týkající se šperků a dovolené.

Jako oko v hlavě

Pokud máte opravdu cenné klenoty, sepište si seznam těch, které si s sebou na cesty berete. List pečlivě uschovejte a jednu kopii si pro všechny případy nechte doma. Své zlaté přívěsky a další cennosti si také můžete vyfotit nebo pořídit jejich videozáznam. Pokud cestujete letadlem, šperkovničku mějte při vstupu do letadla u sebe. Stejně tak při příchodu do hotelu nikdy zavazadlo se šperky nedávejte do rukou cizím lidem, byť by to byl například nosič zavazadel. Klenoty také nikdy nenechávejte v nehlídaném autě či kufru.

Bezpečnostní schránka

Jednoduché stříbrné náramky asi do sejfu zamykat nebudete, dražší klenoty ze zlata s drahými kameny ale rozhodně není radno nechávat bezprizorně na hotelovém pokoji. Pokud tedy víte, že se na dovolené bez svých malých pokladů neobejdete, předem si zjistěte, zda hotelový pokoj disponuje bezpečnostní schránkou, či zda je možnost šperky odložit do hotelového sejfu. Další možností je pak vlastní trezor na klenoty, který můžete použít, kdykoli bude třeba.

Pozor na převoz

Na cestách není jedinou otázkou bezpečnost šperků, ale také to, jak je budeme převážet. Pokud cestujete pravidelně, určitě se vám vyplatí investovat do šperkovnice, kam bezpečně uložíte všechny své malé poklady a vejdou se do ní i manžetové knoflíčky nebo hodinky vašeho přítele. V případě, že se vám do speciální schránky investovat nechce, existuje mnoho dalších možností, jak šperky uložit. Náušnice například můžete navléct na brčka nebo je zapnout do knoflíků. Náramky a náhrdelníky se zase pěkně složí třeba do krabičky od léků nebo malých plastových sáčků.

Šperky do bazénu nepatří

Chlorovaná voda šperkům opravdu neprospívá, proto byste je měli před každým vstupem do hotelového bazénu nechávat na pokoji. Stejně tak před vstupem do lázní. Síra, která se ve vodě často vyskytuje, klenotům nesvědčí, zejména u stříbra je poškození tohoto typu bohužel nevratné. Mořská voda naopak většině šperků neškodí, především ty zlaté, popřípadě s perlami, jsou mořskou vodou přirozeně čištěny a po návratu z dovolené se lesknou jako nové.