Přípravky po bodnutí hmyzem pomohou zmírnit reakci těla na kousnutí či jed. Pokud jsme na bodnutí citlivější, cestujeme s dětmi, nebo do míst, kde je výskyt problematického hmyzu pravděpodobnější, vždy bychom se měli na cestu vybavit vhodnými přípravky pro potlačení nepříjemných reakcí.

Malé nehody, kdy si nepadneme do oka s včelkou v trávníku, s vosou pokoušející se vypít naši limonádu, nebo s mravenčími bojovníky, kteří se nás bolestivě snaží upozornit na to, že jsme si sedli do jejich mraveniště, se přihodí snadno každému. Ani nemusíte být velký milovník přírody a v létě se do ní doslova nastěhovat. Samozřejmě čím více času v přírodě, či alespoň na vlastní zahradě trávíme, tím větší je i pravděpodobnost, že nějaký ten kousanec případně rovnou žihadlo schytáme.

Pak jsou tady tradiční prevíti, kteří se pasou na naší krvi. Komáři, štěnice, též blechy. Kdo má domácí zvířata, může se dostat do situace, že podcení jejich prevenci před zablešením a hop, nejedna může dostat chuť ochutnat i naši krev. Štěnice jsme si v posledních letech nosili doslova domů do postelí ze zahraničních hotelů v zavazadlech a jiných věcech. I těm hodně chutnáme a zbavit se jich není vůbec snadné. Nakonec jsou tady komáři. Jejich útočné letky z nás umí udělat oteklé a tečkami poseté osoby, jen málo připomínající původní vlastníky stejné tělesné schránky. I jediná samice komára, která se ukryje v naší ložnici, svede na našem těle udělat do rána pěknou paseku.

Před pokousáním hmyzem i jeho následky nás chrání různí pomocníci

V první řadě bychom měli mít vždy po ruce vhodné repelenty. Odpuzují nepříjemné komáry i nebezpečná klíšťata. Jakmile dojde k pokousání, hodí se po ruce vhodná dezinfekce. Může jít o univerzální dezinfekci, ale taktéž o speciální přípravky po bodnutí hmyzem ­–různé gely, krémy a masti. V případě, že trpíme alergiemi, i pro případ nouze, se hodí i volně prodejný přípravek na alergie.

Kdy užít lék na alergii?

Léky na alergii se užívají většinou při bodnutí včelou, vosou nebo sršněm. Volně prodejná antialergika, tedy léky na alergii, se používají při velkém svědění postiženého místa a v případech, že se objeví velký otok. Rovněž pokud nás hmyz píchne na problematické místo, třeba v okolí ústní dutiny, na krku apod. Hodí se je užít, jestliže jsme měli již dříve na bodnutí silnější reakci, nebo pokud máme více bodnutí. Používají se Zyrtec (tablety, kapky), Fenistil (kapky), Zodac (tablety, kapky) či Xyzal (tablety).

Přípravky proti svědění a otoku

Stejně tak bychom měli mít po ruce i antihistaminika, která fungují jako pomoc proti úpornému svědění, vyrážce a otoku přímo v místě bodnutí či pokousání. Tradičním pomocníkem je Fenistil ve formě gelu. Ten zmírňuje svědění a podráždění. Díky tomu si místo neškrábeme a nepříjemná reakce těla rychleji odezní. Pomáhají též octanový krém, tekutý pudr či URGO Filmogel po bodnutí hmyzem. Tyto přípravky se doporučují zejména po vosím a včelím bodnutí.

S čím však na nepříjemné následky komářího „náletu“? Nepříjemné svědivé projevy na pokožce zmírní rovněž Fenistil gel, ale používají se i Afer bite, Kosmín po bodnutí hmyzem či Sněhurka chladivý gel. Na blechy pak pomáhá i Tea Tree olej a kortizonová mast Hydrocotison. Pokud si na vás smlsly štěnice, a bylo to u vás doma, určitě vás nemine zavolat si odborníka na hubení štěnic. Svépomocí si s nimi neporadíte. Od štípanců pomohou ASEPT sprej, taktéž mast s propolisem, octanové sáčky a tradičně gely proti poštípání hmyzem.