Většina lidí si v souvislosti se Švédskem představí netknutou přírodu, ale také populární minimalistický skandinávský styl bydlení, skvělý hokej a případně i světoznámé značky jako IKEA či H&M. Nicméně život v této jedinečné skandinávské zemi je mnohem zajímavější, než si možná myslíte. Připravili jsme pro vás výčet zajímavých faktů, se kterými byste se měli seznámit ještě před tím, než vyrazíte směrem na sever.

Naučte se základy švédštiny

Trajekty do Švédska jsou plné turistů, ale také lidí, kteří touží po dobře placeném zaměstnání. Je to i váš případ? Ačkoliv se v zemi téměř se všemi domluvíte anglicky, měli byste se naučit alespoň základy švédštiny. Při hledání práce vám to pomůže, a navíc potěšíte místní.

Zvykněte si na fronty

Máte tendenci předbíhat a cpát se vždy dopředu, ačkoliv jste nepřišli první? Ve Švédsku se stojí fronty a obslouženi jsou ti, kteří si vzali pořadové číslo. Nejen na úřadech, ale i v obchodech.

Milovníci kávy a zpěvu

Milujete kávu? Pak je pro vás rezervace trajektu směrem Švédsko nepsanou povinností. Nikde jinde na světě totiž nenajdete tolik příznivců lahodného moku na jednom místě. Švédové si na kvalitní kafe potrpí jako nikdo jiný. Kromě toho hodně prožívají soutěže typu Eurovision Song Contest – především pak proto, že jde o vítané zpestření dlouhých zimních dnů.

Tátové s kočárky

Procházka s kočárkem samozřejmě není pouze pro mámy – a i u nás není náhoda, když se hlavní role ujme táta. Ovšem ve Švédsku jich je mnohem více, protože zde panuje rovnost mezi oběma rodiči. Na výchově dětí se ženy a muži podílí stejnou měrou.

V červenci se příliš nepracuje

Trajekty do Skandinávie jezdí nonstop celý rok, ale počítejte s tím, že v červenci vás v mnoha restauracích neobslouží. Zavřené jsou také některé firmy a obchody. V tomto období se zkrátka ve Švédsku příliš nepracuje.