Ostrov Santorini je jedním z nejčastějších cílů návštěvníků, kteří se rozhodli strávit svou dovolenou v Řecku. Malý ostrůvek s krásnými plážemi, tmavě modrým mořem a bílými domečky je také oblíbeným místem novomanželů. Krásné dny si tady užijí milovníci aktivního odpočinku i ti, kteří chtějí jen lenošit a nechat se unášet na vlnách.

Santorini je součástí souostroví Kyklady a je omýván Krétským a Egejským mořem. Původně byl na jeho místě středověký ostrov Théra. Na něm však došlo přibližně v 17. století př.n.l. k sopečnému výbuchu, a ostrov doslova zmizel pod hladinou. Okrajové části, které zůstaly na povrchu, dnes tvoří Santorini. Po erupci byl celý zbytek pevniny pokryt sopečným prachem. Pozůstatky této události můžete na Santorini vidět téměř všude. Ať už se jedná o vyhloubené krátery, pláže s černým pískem, nebo zničená obydlí díky zemětřesením, vulkanická podoba ostrova se stále připomíná.

Počasí na Santorini

Pojedete-li na Santorini, nemusíte se obávat, že vaše dovolená v Řecku proprší, nebo ji jinak zkazí nepřízeň počasí. Zejména v letní sezóně (duben-říjen) prší opravdu sporadicky. Teploty se leckdy přehoupnou přes tropické třicítky. Zima na Santorini je o něco deštivější, ale teplá. Přirovnat bychom ji mohli k našemu jaru, teploty se nezřídka pohybují okolo 10-15 stupňů.

Turistická letoviska a pláže

Plánujete-li dovolenou v Řecku, pravděpodobně vás hlavně zajímají pláže. Věřte, že díky sopečnému původu ostrova jsou skutečně rozmanité. Některé jsou pokryty bělostným hebkým pískem, jiné tvoří písek černý, další jsou složené z různobarevných oblázků. Mnoho pláží je dostupných pouze pěšky, zato ale skýtají naprosté soukromí.

Santorini má dvě hlavní, nejvíce navštěvovaná letoviska. Jedním z nich je Perrisa, živé místo se vším, co k dovolené v Řecku patří. Vhodné je zejména pro mladší generaci nebo pro ty, kterým nevadí rušný noční život. Podobné je i letovisko Kamari, druhé nejnavštěvovanější a klidnější. Pyšní se dlouhou pláží s černým pískem, a také památkami. Na jeho místě se totiž nacházel středověký přístav.

Kam se na Santorini podívat

Zajímá vás jak bude? Na počasí idnes naleznete předpověď na mnoho dní dopředu.

Zajímají vás také památky? Udělejte si výlet do hlavního města Fira, nebo do po zemětřesení obnoveného Oia. Za návštěvu určitě stojí jediný přístav, Athinios, dále pak hrad Skaros nebo Muzeum středověké Théry. Na Santorini je také významná archeologická oblast Akrotiri.