Kolébka evropské civilizace se nachází vlastně v Řecku, pokud máme být ještě přesnější, pak na Krétě. Minojský svět, ve kterém se doslova tančilo na býčích rozích, byla hojnost a prosperita – slávu velké říše však ukončila jedna velká sopečná erupce. Kultura samotná do dnešních dnů nepřežila, ale na velkém řeckém ostrově je samozřejmě spoustu různých odkazů. Podíváte se s námi?

Dovolená, kterou si může dovolit každý – pláže i antické památky

Náš cestopis po Krétě vás možná inspiruje, je tu totiž stále co objevovat, i když se do těchto míst vydáte opakovaně. Osm tisíc kilometrů čtverečních, zhruba šest set tisíc obyvatel, skalnaté soutěsky a horské oblasti, stejně jako plantáže vinné révy, oliv a malebné pláže, to všechno je Kréta. Najdete tu památku nejen na minojskou kulturu, ale také na Benátčany nebo Východořímskou říši. Je však jisté, v žádném případě se tu nebudete nudit. Ve stínu palem to snad ani nejde, Kréta je jedna velká pohoda.

Jaká jsou největší turistická lákadla Kréty?

  •         Minojský palác v Knóssu. Takřka patnáct stovek místností, krásné nástěnné malby, poměrně moderním dojmem vyhlížející koupelny. Tato historická atrakce je nedaleko krétské metropole Iraklion.
  •         Oblast Rethymno. Zdejší přístav připomene Benátky, zdejší citadela (Fortezza) je totiž vystavěna v ryzím italském střihu. Typické středomořské uličky, maják, archeologické a historické muzeum.
  •         Národní park Samaria na jihozápadě ostrova. Nejdelší evropská soutěska (16 kilometrů), kterou je nutné projít pěšky (k dispozici jsou i chodníčky) – ale za odměnu tu na vás čeká unikátní fauna i flóra.

Na Krétě si však můžete prohlédnout i nejstarší z místních paláců ve Faistu, který v době bronzové opakovaně zničilo zemětřesení – typické nástěnné malby vás nenechají na pochybách, jak příjemně se zde žilo už před několika tisíci lety. Cestování vás také nevyčerpá, na Krétu to totiž není v moderní době vůbec daleko a let letadlem netrvá dlouho. Malý výlet na ostrov, kde se nespěchá a který doslova nabije energií. Kréta nabízí skvělé víno a lahodné ryby, pohostinné místní obyvatele, ale i desítky různých architektonických skvostů, za návštěvu proto určitě stojí!