Balení před dovolenou bývá poměrně stresující záležitost. Nikdy nevíte, co vás v zemi, do které cestujete, čeká. Pokud jedete s cestovní kanceláří nebo na vlastní pěst, vytiskněte si tento manuál. Pomůže vám, abyste opravdu na nic nezapomněli.

Věci, které byste vždy měli mít s sebou

  •         Občanský průkaz nebo pas (platnost zkontrolujte v dostatečném předstihu, nový pas dostanete nejdřív za 6 pracovních dní)
  •         Kartička zdravotního pojištění
  •         Kartička cestovního pojištění s číslem pojistné smlouvy a kontakty na asistenční služby
  •         Mezinárodní řidičský průkaz (musíte ho mít v každé zemi mimo EU)
  •         Letenky (odbavte se online, ať ušetříte za poplatky)
  •         Platební karta
  •         Foťák nebo kamera (nezapomeňte nabíječku nebo náhradní baterky)
  •         Mobilní telefon s nabíječkou
  •         Lékárnička první pomoci (obsah přizpůsobte destinaci – na procházky po městě se vám vyplatí náplasti na puchýře, pokud jedete za sluníčkem, nezapomeňte Panthenol, vždy mějte v lékárničce dezinfekci)

Seznam věcí si doma uchovejte

Než se vůbec pustíte do balení, sepište si seznam věcí, bez kterých se neobejdete. Jeden seznam vytvořte pro zimní dovolenou a druhý pro letní. Ten si uschovejte a vždy před dovolenou vytáhněte. Uvidíte, že rozhodně nezapomenete tolik věcí jako loni.

Naplánujte si trasu

Tento bod se týká těch z vás, kteří se rozhodli vyrazit na zahraniční dovolenou na vlastní pěst. Před odjezdem si sepište seznam míst a památek, které chcete navštívit. Ušetříte si tak spoustu práce s plánováním výletů na místě. S sebou si můžete vzít také kapesního průvodce, ve kterém najdete tipy, co navštívit, a mapu.

Zůstaňte mobilní

V dnešní době si už hodně lidí vystačí s mobilním telefonem. Přesto zvažte, jestli přeci jen nesbalíte foťák nebo kameru. Fotky a videa jsou zkrátka pořád kvalitnější než z mobilního telefonu. Pokud budete cestovat jenom s mobilem, nezapomeňte doma nabíječku a ověřte si dostupnost mobilních dat v zahraničí a obecně dostupnost roamingu.

Bez pojištění ani ránu

Před cestou rozhodně nezapomeňte na cestovní pojištění. Ve většině zemí za lékařské ošetření zaplatíte bez cestovního pojištění velké peníze. Z dovolené by se tak snadno mohla stát noční můra. Obraťte se na ČSOB Pojišťovnu a spočítejte si cenu v kalkulačce cestovního pojištění.

Kreditní karta postačí

Bankomaty stojí dnes na každém rohu. Nemusíte si měnit peníze a vozit je s sebou. Stačí, když si vyberete místní měnu z bankomatu hned po příletu na letišti. Předtím si ovšem zjistěte, jaké budou poplatky za výběr, aby vás nezaskočily. Platí ale, že výhodnější je kartou spíše platit.

Přibalte si léky

Nezapomeňte doma léky, které berete pravidelně. Zároveň přibalte lékárničku první pomoci. Prášky na teplotu, proti bolesti, proti průjmu, náplasti, mast proti hmyzímu bodnutí a popálení sluníčkem. To všechno by vám v lékárničce nemělo chybět. Záleží, jaká je vaše cílová lokalita a co přesně chcete dělat. Přesto jsou tyto položky univerzální a rozhodně se vám v kufru neztratí.

Nechte si místo v kufru

Velmi pravděpodobně se zpátky budete vracet s nějakými dárky nebo suvenýry z cest. Možná si koupíte třeba něco na sebe. Nechte si v kufru nějakou rezervu. Před samotnou si cestou si své zavazadlo převažte. Za přesáhnutí váhového limitu budete platit, tak pozor na to.