Město Selčuk se nachází jen pár kilometrů od antického Efesu. Také jsou tyto dvě pozoruhodná města často navštěvována v rámci jednoho fakultativního výletu. Pokud ale budete mít na své dovolené v Turecku dostatek času, vyhraďte si na každé z nich alespoň půl dne. Selčuk stojí často ve stínu Efesu, ačkoli sám o sobě má také co nabídnout.

Historie města

První informace o městě Selčuk máme již z druhého tisíciletí před naším letopočtem. Díky své strategické poloze na březích Egejského moře bylo město základnou obchodníků. Zde se rodily nové obchodní vztahy a setkávali se tady prodejci z celé říše. Selčuk své významné postavení prohloubil v 5. a 6. století, kdy byl součástí Byzantské říše. Městem prošlo mnoho národů, které po sobě zanechaly nesmazatelné stopy. Což je ostatně vidět i na skladbě obyvatelstva, která je etnicky velmi pestrá.

V současné době je Selčuk příjemným městečkem s přibližně dvaceti tisíci obyvateli, a na vaší dovolené v Turecku může být jeho návštěva příjemným zpestřením. A pokud budete mít štěstí, uvidíte pravé velbloudí zápasy.

Památky v Selčuku

Selčuk se může pochlubit zachovalým hradem svatého Jana. Stojí na vrcholu nazvaném Ayasoluk a upoutá vás na první pohled patnácti věžemi. Součástí hradu jsou i pozůstatky bývalého kostela včetně náhrobku svatého Jana. Na stejnojmenném vrcholku stojí také bazilika svatého Jana Evangelisty.

Město Selčuk bylo v dobách minulých významným křesťanským městem. Scházeli se zde vyznavači této víry z celého okolí. Není tedy divu, že většina památek je svatým zasvěcena. Přibližně pět kilometrů od města se nalézá dokonce kostel, v němž údajně zemřela Pana Marie.

Dalším často navštěvovaným místem je Archeologické muzeum. To ukrývá dosud vykopané památky z Efesu a nejbližšího okolí. Z města je to do Efesu pěšky coby kamenem dohodil, a tak se můžete vydat na procházku třeba k Artemidinu chrámu.