Turecko v poslední době zažívá řadu politických otřesů a spousta turistů tak má strach do této oblasti cestovat. To se příznivě podepisuje na cenách zájezdů, které jdou dolů. Pravdou však je, že pro turisty je Turecko bezpečné, pokud budete dodržovat několik základních pravidel a budete cestovat do oblastí a resortů vám určených. Pokud jste se rozhodli do Turecka vycestovat, máme pro vás několik tipů, kam vyrazit a jaká bezpečnostní opatření dodržovat. Důležité je nezapomínat i na řádné cestovní pojištění.

Kam vyrazit?

Pamukkale

Zvláštní útvar tvořený z hrází a jezírek tvořící kaskádovitou soustavu. Unikátní přírodní dílo je tvořeno minerálními prameny navíc v oblasti tektonického zlomu. Z vody bohaté na vápník tak vzniká usazenina, která toto překrásné přírodní dílo tvoří.

Efes

Zbytky starověkého velkoměsta Efes (kdysi hlavní město římské provincie Asia) naleznete nedaleko města Bodrum. Najdete zde mnoho nádherných památek jako Chrám svaté Panny Marie, amfiteátr, část helénského opevnění, Celsov knihovnu, Artemidin chrám a mnoho dalšího. Ideální pro milovníky starověku.

Trója

Bájné místo opředené slavným příběhem, který byl zpracován jak knižně, tak filmově. Snad nejslavnější starověké místo, které si rozhodně nemůžete nechat ujít.

Pláže

Turecko samozřejmě není jen o památkách, ale i o slunných, teplých plážích.

V Turecku je několik typů pláží. Písčité pláže (Side), písčité pláže s oblázky a kamennými platy (Alanya), hrubší písčité pláže s oblázky či kamínky (Kemer). Většina hotelů má hotelovou pláž, na které je servis zdarma. Doporučujeme vyrazit na pláž Iztuzu (Dalyan), Kleopatra (Alanya), Kaputas (Kas), či Patara (Patara).

Jaká jsou bezpečnostní opatření?

Ministerstvo zahraničních věcí na svém webu uvádí, že se i pro letošní rok se doporučuje necestovat vůbec do jihovýchodní oblasti Turecka (v rámci tureckých hranic východně a jižně od pomyslné linie tvořené městy Osmaniye, Elazig, Erzurum, Kars). Zvážit nutnost cestování do Ankary, kam doporučujeme cestovat pouze v odůvodněných případech. V případě cest do Istanbulu sledovat aktuální bezpečnostní situaci a doporučení GK Istanbul. Při cestování a pobytu v Turecku dbát maximální opatrnosti, zdržovat se v prostorách hotelového komplexu a zásadně se vyhýbat všem shromážděním osob. V souvislosti s trváním výjimečného stavu je třeba zachovávat obezřetnost a zejména dbát pokynů tureckých orgánů, být v kontaktu s cestovní kanceláří, která cestu zařizuje, a pravidelně sledovat média a jiné informační zdroje. Informujte také svou rodinu/své blízké o místě svého pobytu. Nezapomeňte na pojištění.