Hlavní město Kypru Nikósie (Lefkosie) se nachází v centrální části ostrova. Před 30 lety zde OSN postavilo hranici, která rozděluje ostrov na řeckou a tureckou stranu. Město má přibližně tři sta tisíc obyvatel a je jedním z nejzajímavějších míst na celém Kypru. Okolo města vedou dochované hradby, které město dříve chránily před nájezdy a útoky.

Co tedy stojí za navštívení?

V kyperské části se lze podívat na staré archeologické nálezy, které jsou shromážděny v místním Národním muzeu. Kyperská strana je centrem obchodního dění vzdělanosti. Sídlí zde největší vzdělávací středisko na ostrově – Kyperská Univerzita. Z nejnavštěvovanějších památek je zde pak slavné Náměstí svobody, u kterého si dělá zastávku mnoho turistů. Doporučenou zastávkou je také katedrála Svatého Jana, která zde stojí více než 1 500 let. Interiér je vyplněn mozaikovou výzdobou doplňovanou pozlacenými stěnami a velmi pestrým, vymalovaným stropem.

TIP: Užijte si exkluzivní dovolenou na Kypru s cestovní kanceláří ESO travel.

Za zmínku dále stojí Byzantské muzeum, muzeum lidového umění, Klášter Marchairas, nebo kostel Maronitů, který rovněž jako Katedrála svatého Jana disponuje velmi pestrým interiérem. Pokud zatoužíte po nákupech, nesmíte minout Nikóskou tržnici, kde je možnost zakoupit čerstvé ryby, ovoce, zeleninu a další tradiční suroviny. V opačném případě můžete navštívit obchodní žílu celého města, tzv. Lenda street, která vám nabídne tradiční kyperské suvenýry, oblečení a další věci, které nesmí v obchodní ulici chybět.

V druhé části města, tedy v části turecké, stojí za návštěvu zejména Mešita Selimiye, která byla postavena v roce 1326. Tato architektonická stavba je symbolikou staré části turecké Nikósie. Dále je zde mnoho starých kostelů. Nejlákavější atrakcí jsou lázně, které navštěvují jak zdejší obyvatelé, tak mnoho turistů. Jinak se můžete zastavit u tradičních památek, jako jsou Benátský sloup, Katedrála svaté Sofie, nebo tradiční trh, velmi podobný tomu v Řecké části.

Celkově je turecká strana bohatší na tradiční architekturu. Žije se zde do nočních hodin, na rozdíl od kyperské strany města. Zde vám město ukáže více tradiční kultury i památek. Město si lze prohlédnout za jeden den.