Kréta je skvělým místem pro každého, kdo chce strávit dovolenou v Řecku. Své si najdou milovníci vysokých hor, i ti, kteří chtějí jen relaxovat na pláži, potápět se a užívat si řecké kuchyně. Z každého koutu ostrova na vás dýchá historie, a památky tady skutečně stojí za návštěvu. Na Krétě je fascinující rozmanitost krajiny. Každá část ostrova je jiná.

Většina turistů jezdí na sever nebo jih ostrova. Tam se nachází nejvíce turistických letovisek. Moře je obklopeno zelenými kopci, kvetou oleandry a vzduch je prosycen vůněmi citrusů.

Proti tomu stojí východ ostrova. Moře a hory zde vytváří romantické zátoky a je tu větší klid. Krajina ale připomíná poušť. Východ Kréty je nejsušší oblast, a tak tady moc zeleně nenajdete. Dalším extrémem je západ Kréty. Tam míří vyznavači dobrodružství. Vnitrozemí je zarostlé, velmi špatně přístupné, a nachází se zde nejvyšší krétské pohoří – Lefka Ori. V zimě se zde běžně setkáte se sněhovou pokrývkou.

Kam se na Krétě podívat? Za návštěvu stojí soutěska Samaria. Nachází se poblíž Chanie, měří 18 kilometrů a je druhou nejhlubší soutěskou Evropy. Vstup do ní začíná ve 1200 metrech nad mořem, a pak vás čeká asi pětihodinový sestup k Lybijskému moři. Určitě nezapomeňte na pevné boty, pokrývku hlavy (slunce tam stále praží) a opalovací krém. Vodu si můžete nabrat z pramenů přímo v soutěsce.

K prohlídce láká ostrov Spinalonga s benátskou pevností, pláž s jeskyněmi Matala, pláž Vai, která je plná přirozeně rostoucích palem, sladkovodní jezero Kournas nebo pohoří Dikti s planinou Lasithi.

Co se týče památek, Kréta má tak bohatou historii, že by to vystačilo na samostatnou knihu. Co nesmíte vynechat je Knossos, nebo jiný palác mínojské kultury. Krásná je také jeskyně Ida – místo, kde se narodil Zeus. Z měst navštivte Rethymno, Chanii nebo hlavní město Heraklion. Zvláštností je městečko Paleochora, večer je sem zakázán vjezd automobilům.