Země Chorvatsko je pro většinu Čechů takřka synonymem pro letní dovolenou. Na téměř každém rohu narazíte na nějakého českého turistu. Pro některé z nich je dovolená v Chorvatsku každý rok opakující se rutinou.

A právě fakt, že se do této destinace lidé vracejí, je zárukou velké kvality místních letovisek a poskytovaných služeb.

Dalšími důvody, proč lidé ve velké míře navštěvují právě Chorvatsko, jsou velká podobnost jazyka a kultury s Českou republikou a možnost spatření neopakovatelných přírodních krás.

Zájezdy do Chorvatska jsou cenově velmi dostupné. Za přijatelnou částku můžeme vyrazit do řady letovisek. Mezi nejznámější chorvatská letoviska patří Dalmácie, Dubrovník, Istrie či ostrovy Pag a Hvar.

Díky stále se zkvalitňující síti chorvatských dálnic je cesta přímo v Chorvatsku rok od roku pohodlnější, a pokud se vyhnete víkendovým zácpám v Rakousku a Slovinsku tím, že vyjedete třeba ve čtvrtek a cestu si rozložíte do více dní, dojedete do cíle bez problémů. Ale jaký ten cíl má být – hotel, kemp, nebo ubytování v apartmánu?

Pokud hledáte jako většina ubytování v Chorvatsku na internetu tak jedna z největších a nejznámějších webových stránek nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí, je Booking. Na stránkách naleznete hotely z různých koutů světa za (údajně) nejnižší ceny. Realita je ale trošku někde jinde. Každá firma totiž z něčeho musí žít a tak i Booking bere provize. Jelikož se jedná o zajetý web se stálou zákaznickou klientelou, pohybuje se jejich provize okolo 15% plus daň což v důsledku znamená navýšení ceny o zhruba 25%. Naštěstí jsou i další weby které nabízejí přímý kontakt s majiteli apartmánů v Chorvatsku a tudíž se v tom případě dostanete na nejnižší možné ceny. Největší takový web je UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz který má ve své nabídce přes 3500 domů v Chorvatsku s celkem více než deseti tisíci apartmány, tudíž je z čeho vybírat.

Soukromé apartmány mají navíc několik výhod. V porovnání s hotelem nám nabízí více prostoru a svobody. Nejenže nemusíte svoje vstávání načasovat podle příchodů úklidové čety, ale navíc máte v rukou i dobu, kdy se najíte a kdy ne. V hotelech se totiž striktně musíte držet doby, kdy vám personál připraví jídlo a pokud se na něj nestihnete dostavit, jednoduše se musíte smířit s tím, že budete muset hledat obživu jinde.

Chorvatsko se za posledních pár let stává velmi vyhledávaným cílem pro celoroční dovolenou . Zatímco v létě se vedra můžou stát únavnými až úmornými, teploty jak v červnu tak v září jsou mnohem příjemnější. Průměrné teploty v měsíci květnu se v Chorvatsku pohybují kolem 19 stupňů. To v praxi znamená o tři až čtyři stupně víc než v Čechách. V červnu je to již přes 26 stejně jako v září, takže vřele doporučujeme právě toto období kdy je možné také najít levné ubytování v Chorvatsku. Ač se počasí může mírně lišit v severní a jižní části pobřeží, rozdíl obecně není tak velký, jak by se mohlo zdát, dokonce posledních pár let má Istrie stabilnější a teplejší počasí než jih Dalmácie.

Chorvatsko je skvělou destinací pro všechny věkové kategorie návštěvníků, ale snad nejideálnější je rodinná dovolená v Chorvatsku s dětmi.

Kamkoli v Chorvatsku pojedete, najdete krásnou přírodu, pohostinné provozovatele služeb a spoustu věcí, které stojí za to vidět. Tak si dovolenou v Chorvatsku užijte podle svých představ.