Asi každý, kdo zavítá do Egypta, navštíví Gízu. Gíza má svoje kouzlo, svoji jedinečnost … Tři pyramidy, které tu stojí více než 4000 let a Sfinga, strážkyně horizontu. Pyramidy v Gíze i Sfinga od pradávna přitahovaly, přitahují a jistě budou přitahovat tisíce lidí, kteří v němém úžasu sledují dílo svých předků. Ale kdo a hlavně proč pyramidy v Gíze a Sfingu postavil?
Teorií, které vysvětlují kdo, kdy a proč tato unikátní stavební díla postavil, můžete najít na internetu i v knihách mnoho. Oficiální verze egyptologů říká, že pyramidy v Gíze vznikly kolem roku 2500 př.n.l. za vlády 4. dynastie a nechali si je postavit Chufu, Rachef a Menkaure. A někdo z těchto faraonů také nechal postavit Sfingu (pravděpodobně Chufu nebo Rachef). Žádná jiná teorie zatím nepřinesla logický důkaz o tom, že by to mohlo být jinak, jenže …
Pyramidy v Gíze jsou „promítnutím“ Orionova pásu na zemský povrch – souhvězdí Orion pro starověké Egypťany představovalo boha Usira. Pokud se podíváte na letecký pohled pyramid v Gíze, zjistíte, že pyramidy jsou umístěny přesně jako hvězdy pásu souhvězdí Orion – dvě větší v přímce a jedna menší mírně vybočující do strany. Náhoda nebo záměr? Na náhody nevěřím, zvlášť ne u starověkých Egypťanů, kteří pro všechno, co dělali, měli jasný a pádný důvod. Vždyť pyramidy v Gíze nejsou jediné, které mají své „nebeské protějšky“ – stejně tak můžeme najít hvězdy odpovídající pyramidám v Abúsíru, Sakkáře, Dahšúru i jinde.
A Sfinga? Těžko říci, kdo ji nechal vytesat a proč. Zajímavé je, že Sfinga a pyramidy v Gíze mají jedno společné – a sice to, že pyramidy jsou ze stejného materiálu, jako Sfinga. Rozbory vápence to jednoznačně prokázaly. To dalo impuls teorii, která říká, že Sfinga vlastně vznikla na místě kamenolomu, kde se těžil vápenec na pyramidy a skála pak byla upravena do podoby Sfingy – lva s lidskou hlavou.
Ale proč právě do podoby lva a proč s lidskou hlavou? A čí hlava to je? Dlouho se předpokládalo, že se jedná o faraona Rachefa, ale obličej Sfingy a obličej Rachefa se v podstatných bodech liší. A to, že Rachef nechal vedle Sfingy vybudovat svůj chrám, ještě neznamená, že nechal postavit Sfingu.
A aby toho nebylo málo, přišel se zajímavou teorií britský spisovatel Robert Bauval – a vůbec není scestná, jak by se mohlo zdát. Pyramidy v Gíze jako „promítnutí“ Orionova pásu na zemský povrch? Ano – jenže souhvězdí Orion se nacházelo v pozici, která odpovídá postavení pyramid v roce 10 500 př.n.l. – tedy o celých 8000 let dříve, než vládla 4. dynastie faraonů. Kdo by ji ale postavil? Vždyť se pohybujeme v době, kdy došlo k tání ledovců … Ale hvězdy nelžou a souhvězdí Orion se skutečně nacházelo v tomto postavení v roce 10 500 př.n.l.
Sfinga s tělem lva a lidskou hlavou? Sfinga je orientována západo-východním směrem s hlavou směřující k východu, a jak už bylo řečeno, spojuje symboly lva a člověka. Proč alé právě lva a člověka? Vysvětlení se nabízí – souhvězdí Lva se objevovalo na Východě v roce 10 500 př.n.l. (to by bylo vysvětlení pro tělo lva). Lidská hlava pak představuje člověka (souhvězdí Hercules), kterému starověcí Egypťané říkali Tum (Adam) astronomické mytologie.