Jediné světové město, rozkládající se na dvou kontinentech – Evropě a Asii. Istanbul není jen největším městem Turecka, je také nejnavštěvovanější a především kosmopolitní. V symbioze tu žijí nejen lidé různých kultur, ale také odlišného vyznání. V Istanbulu si můžete užít nevšední atmosféry. Projděte se po největších památkách, projeďte lodí a nezapomeňte si užít nakupování a smlouvání.

Nakupujte, smlouvejte

Nákupy v Istanbulu jsou světově proslulé. Mnoho lidí sem létá před Vánoci, ale i během roku na prodloužený víkend, aby si domů přivezli nové oblečení nebo dárky pro své blízké. I když zaplatíte letenku, pořád se tenhle výlet vyplatí. Pravým místem, kde vládne nákupní horečka, je Velký Bazar. Nachází se poblíž turecké univerzity. Spleť křivolakých uliček je tvořena tisíci obchůdky, které se nachází v mnohapatrových domech. V uličkách voní koření, prodejci oslovují přítomné návštěvníky a snaží se je nalákat ke koupi.

Kapitolou samo o sobě je smlouvání. V Istanbulu na to obchodníci doslova čekají. Pokud nebudete smlouvat, můžete je dokonce urazit. Proto si tuhle „zábavu“ dosyta užijte, ale berte nakupování vážně. Když už srazíte hodnotu zboží na minimum, nesluší se odejít, aniž byste si výrobek neodnesli.

Nejznámější památky

Istanbul má největší výhodu v tom, že všechny známé památky se nachází relativně na jednom místě, a to ve čtvrti Sultanahmet.Takže se tedy nebudete muset trmácet z jednoho konce města na druhý.

Nejvíce navštěvovanou památkou je Modrá mešita. Možná vás překvapí, že mešita zvenku rozhodně modrá není. Ale jakmile vstoupíte dovnitř, pochopíte. Na celý interiér byla použita právě tato barva. Budete-li chtít mešitu navštívit, myslete na to, že je potřeba před vstupem zout boty a ženy by měly být zahalené.

Dalšími tipy na výlet jsou Chrám Boží Moudrosti, nacházející se přímo naproti Modré mešitě, dále palác Topkai, Egyptský bazar, Konstantinův sloup a další.