Plánujete-li dovolenou v Řecku, určitě jste v katalozích cestovních kanceláří narazili na Rhodos. Tento ostrov, ležící pouhých 20 kilometrů od tureckého pobřeží, je snad nejnavštěvovanějším řeckým ostrovem vůbec. Není se čemu divit. Díky stálému, slunečnému počasí, průzračnému moři, nedotčené přírodě a poměrně nízkým cenám může být skutečně pravým místem pro dovolenou.

Počasí na Rhodosu

Ostrov Rhodos patří k nejvíce slunným místům Evropy. Říká se, že více než 300 dní v roce zde svítí sluníčko. Déšť se zde objevuje převážně v zimě. Letní sezóna na Rhodosu začíná v dubnu, a končí v říjnu. Teploty často dosahují tropických hodnot, v červenci a srpnu se odpoledne připravte i na 40 stupňová vedra. Díky častému mírnému větru jsou ale i tyto extrémní dny snesitelné.

Příroda

Příroda je na ostrově skutečně úžasná a hlavně pestrá. Rhodos skrývá mnoho míst, které ještě nejsou zasažené turistickým ruchem. Za těmito místy se vyplatí půjčit si auto a odjet z turistických letovisek. Vnitrozemí ostrova je kopcovité, a je ideální příležitostí, jak si prohlédnout Rhodos shora. Co vás může překvapit, jsou lesy. I ty se tady vyskytují, což na řeckých ostrovech nebývá obvyklé. Jméno Rhodos v překladu znamená růže – není to pravděpodobně proto, že by jich tady tolik kvetlo, ale proto, že celý ostrov je provoněn nejrůznějšími vůněmi.

Rhodos a jeho zajímavosti

Rhodos je ideálním místem pro poznání. Půjčovny automobilů nebo skútrů jsou zde na každém kroku. Určitě při své návštěvě nezapomeňte navštívit hlavní město – Rhodos. To je dnes rozděleno na Nové a Staré Město. Staré Město patří k nejvýznamnější památce ostrova. Je dokonce zapsáno na seznamu UNESCO. Staré Město obklopují ho mohutné hradby. Tvoří ho dvě čtvrti – Rytířská a Turecká – ta je plná mešit a tureckých bazarů. Nad městem můžete navštívit vyhlídku, ze které se vám naskytne krásný výhled na turecké pobřeží.

Častým cílem návštěvníků řeckého ostrova je Údolí motýlů. Nachází se v severní části Rhodosu. V údolí rostou stromy, jejichž vanilkově vonící pryskyřice sem v době páření láká tisíce druhů motýlů.

Necelých 10 kilometrů od hlavního města se nachází středověké lázně Kalithea. Můžete zde vidět zbytky původních lázeňských budov. Co sem ale láká turisty nejvíce je průzračné moře. Lázně Kalithea jsou snad nejnavštěvovanějším místem milovníků šnorchlování.

Chcete-li se také podívat, jak se skutečně žije na ostrově? Ideálním místem pro návštěvu je Kritina. Vesnička vzdálená pouhých 50 kilometrů západně od hlavního města jakoby byla v jiném světě. Žije zde něco málo přes 500 obyvatel, kteří se živí zemědělstvím. Turisté sem obvykle míří navštívit stejnojmenný hrad, muzeum a nádhernou vyhlídku.