Pivo – ta orosená odměna! Tu snad miluje naprosto každý. Většinou pánové se těší z práce domů, až si sednou k televizi a konečně si otevřou láhev s pivem, kterou vypijí během několika málo minut. Je to zkrátka skutečně jakási odměna za celý propracovaný den. Pokud byste chtěli být pivu blíž, měli byste zajet do ráje všech pivařů. Mekkou pivařů je označování místo v České republice, které by žádnému pivaři nemělo být neznámé. O jaké místo se jedná? O Žatec!

Stejně, jako každá celebrita by měla jednou v životě cestovat do Hollywood, jako každý vinař by měl jednou v životě navštívit Moravu a zdejší vinné sklepy, tak i pivaři by jednou v životě měli navštívit královské město piva Žatec. Právě zdejší chmel najdeme v českých pivech.

Před pár lety zde byl dokonce vybudován komplex nazvaný „Chrám chmele a piva“, kam by měl každý pivař určitě zavítat. Součástí je dokonce i chmelový orloj nebo labyrint udělaný z chmelových žoků.

Pěstování chmele je v Žatci dlouholetou tradicí

Žatec je chmelem proslulý. Je to zdejší tradice, která zde neustále pokračuje už několik tisíc let. V Žatci se chmelu poměrně daří, a to hlavně z toho důvodu, že jsou zde skutečně skvělé přírodní podmínky pro jeho pěstování.

Právě odtud se bere chmel do těch nejznámějších českých piv. Bez zdejšího chmele bychom byli ochuzeni o chuť piva a Česká republika by se tímto chmelovým nápojem nemohla celosvětově chlubit.

Co vás čeká při návštěvě Žatce?

Pokud se sem vydáte, nezažijete jenom labyrint nebo neuvidíte jenom chmelový orloj, ale taky vás čeká Chmelový maják, který má speciální 3D projekci. Sblížíte se tak se zdejší historickou architekturou.

Návštěvníky sem však i přes všechna zdejší lákadla láká jedině již tolikrát zmiňovaný chmelový orloj, který ukazuje období chmelové vegetace, a na hodinách zjistíte, v jaké fázi se vlastně chmel nachází.