Sháníte každé léto místo, kde byste se s celou rodinou ochladili? Přinášíme vám soupis nejhezčích vodních nádrží na našem území.

Dokonalá letní dovolená se neobejde bez pohody, klidu a pohodlného ubytování. A v létě zase oceníte krásné vodní nádrže. Abyste to k nim neměli daleko, zvolte chaty přímo u vody k pronájmu.

Vodní nádrž Rozkoš je naše východočeské moře

Necelých 13 kilometrů Náchoda v obci Skalice najdete skvělé místo pro vodní radovánky. Na 4 úsecích je také možný rybolov (revír 451 200).

Víte, že Rozkoš neleží na žádné řece, naopak je z boku napájena kanálem z řeky Úpy a vypouští se do řeky Metuje? Leží na rozvodí dvou řek. Proč název Rozkoš? Ještě před výstavbou tu tekl potok a protože ho nádrž zakryla, převzala jeho jméno.

Idea a zpracování prvního projektu vznikly za první republiky, hlavní důvod byl, aby nádrž zabránila povodním. Výstavba začala v roce 1966 a v roce 1972 byla ukončena.

Klidní pozorovatel si všimne velkého množství ryb, ptactva i obojživelníků. Z ptáků jsou to dva druhy racků, kachny, volavky a kormoráni.

Vodní nádrž nové mlýny

Jižní Morava nabízí na jednom místě 3 rozlehlé vodní nádrže. Novomlýnská, Věstonická a Mušovská nádrž spolu dohromadytvoří Nové Mlýny. Dohromady zabírají 3 232 ha. Stejně jako Rozkoš, o tyto nádrže měly bránit každoročním záplavám, které ničily zemědělskou úrodu, což byl velký problém.

Prostřední Věstonickou nádrž obývají hnízdící ptáci, díky čemuž se stala přírodní rezervací. Horní Mušovská nádrž je skvělá na vodní hrátky a koupání. Novomlýnská nádrž slouží k rybolovu, závlaze a také rekreaci.

Místní přírodu milují i zvířata, zimují tady severské husy a mořští orli. Dokonce tu začíná i  CHKO Pálava. Turisté se musí určitě podívat na romantické Dívčí hrady. Nové Mlýny potěší ty, kteří si užívají jízd na kole, koloběžkách, procházky nebo vodní zážitky na windsurfu či lodičce. Večer si nenechte ujít skleničku dobrého vína z jihomoravských vinic.