Kappadokie patří k nejnavštěvovanějším místům Turecka. Jedná se o oblast rozkládající se mezi městy Malaty a Konya. Hlavním městem této pozoruhodné oblasti je Göreme. A co je tady vlastně tak přitažlivého, za čím sem přijíždějí stovky turistů trávící svou dovolenou v Turecku?

Skalní města v Kappadokii

Kappadokie je město z jiného světa. Všude okolo vás se nachází vyvřelý sopečný tuf, ze kterého příroda i lidé postupem času vytvořili neuvěřitelné útvary. Skalní věže, hrady, kostely i podzemní města, s tím vším se tady setkáte. Skály hrají všemi barvami, začínají na odstínu bílé, přechází přes růžovou, hnědou až do černé. Všude okolo roste vinná réva, a nízké stromky. Procházet se mezi skalami můžete po celý den, tahle podívaná jen tak neomrzí.

Podzemní města Kappadokie jsou asi nejpřitažlivějším důvodem návštěvy. Nejvíce jsou navštěvována Derinkuyu a Kaymakli. To se také bohužel projeví na množství lidí, které zde potkáte. Města se pravděpodobně začala stavět již v 6. tisíciletí, a lidé v nich žili ještě v 7. století před Kristem. Mnohá z nich mají i více než pět podlaží. Podzemní města chránila své obyvatele před nájezdy nepřátel. Díky důmyslnému systému ochrany tak lidé přežili mnohá obléhání. Ve skalních útrobách měli připravené zásoby jídla i vody na několik měsíců.

Přírodní park v Göreme

Město Göreme patří k největším tureckým přírodním památkám. Jedete-li na dovolenou do Turecka, jeho návštěvu nevynechte. Přírodní park je vlastně muzeum a je zapsán na seznamu UNESCO. Na zdejších skalách vyrostlo mnoho kostelů, neboť se v minulosti jednalo o největší křesťanskou obec Turecka. Kostely jsou vytesány do skal, a uvnitř malovány nebo zdobeny freskami. Dnes je turistům zpřístupněno přibližně 30 kostelů, jejich původní počet se ale odhaduje přibližně na čtyři sta. Na prohlídku si vyhraďte alespoň 2-3 hodiny.