Na jakoukoliv cestu mimo hranice České republiky byste si měli sjednat řádnou cestovní pojistku. Bez ní riskujte, že si z dovolené odveze velký dluh, který budete splácet třeba i celý život. Že si vymýšlíme? Ani náhodou! Lékařská péče je drahá všude na světě. Za banální ošetření se platí průměrně 6 000 Kč, za operaci, převoz či hospitalizaci jsou to i statisíce korun. Máme pro vás cenné rady, jak si s výběrem pojištění poradit a neplatit za něj moc!

Hlavní náležitosti dobrého pojištění

Většina lidí se při výběru soustředí na cenu a nečte pojistné podmínky k pojištění. Je to chyba, postup by měl být opačný. Pojistné podmínky jsou extrémně důležité, vyčtete z nich, zda je pro vás pojištění výhodné či nikoliv. V první řadě se zaměřte na výši pojistných limitů. Ta by měla být optimálně 5 000 000 Kč, platí pro cesty po Evropě i mimo ni. Dalším důležitým ukazatelem kvality je popis situací, kdy dochází k plnění pojistky. Ve smlouvě by měly být popsány a jasně definovány všechny případy, kdy dojde k pojistnému plnění. Dejte si pozor hlavně na sporty. Pojišťovny mají seznamy adrenalinových a extrémních sportů (patří mezi ně například i alpinismus či lyžování mimo vyznačené stezky aj.). Pro ně je třeba se připojistit.

I levné pojištění může být kvalitní

Není pravda, že levné cestovní pojištění rovná se automaticky nekvalitní. Záleží na tom, u jaké pojišťovny si pojistku vyřídíte. Před koupí je vhodné si nabídky porovnat. Ceny stejné pojistky se mohou lišit u různých pojišťoven i o několik desítek korun na den.

Využijte asistenční službu

Pojišťovna vám ke smlouvě vydá čísla na asistenční službu. Dobře si ho uschovejte a noste ho u sebe. Pokud budete v zahraničí potřebovat lékařskou péči, okamžitě o tom pojišťovnu skrze asistenční službu informujte. Zařídí pro vás vše potřebné. Vyvarujete se tím problémům. Pokud byste asistenční službu nezavolali, pojišťovna by nemusela za lékařskou péči zaplatit.

RADA: K cestovní pojistce doporučujeme si zřídit také pojištění odpovědnosti. Více o něm najdete zde.