Jestliže jste se rozhodli, že letos vyrazíte na dovolenou svým vozem, určitě budete patřit ke spoustě dalších Čechů. Rozhodně se však vyplatí, abyste před samotnou cestou zkontrolovali svoje vozidlo. Pokud vyrážíme zejména do zahraničí, rozhodně očekáváme od našeho auta spolehlivost. Vyhnete se tak zbytečným starostem, které by vás mohly potkat v zahraničí v případě poruchy, protože vše se zkrátka bude vždy řešit o něco složitěji, než doma.

Základní kontrola vozidla

Dobrou zprávou je, že určité základní věci si zvládnete zkontrolovat sami. Jde zejména o provozní záležitosti, které byste měli mít v pořádku, a každý řidič by o nich měl mít přehled.

Jedná se zejména o:

  • Doplněné provozní kapaliny
  • Funkční světla, stěrače a ostřikovače
  • Správně nahuštěné pneumatiky
  • Dostatečně nabitá baterie

Před cestou se určitě podívejte na stav motorového oleje, zda není například potřeba olej doplnit, případně vyměnit. Dobrý stav motorového oleje je předpokladem pro správnou činnost motoru. Nezapomeňte zkontrolovat také chladicí kapalinu.

Při kontrole světel se zaměřte nejen na potkávací světla nebo denní svícení, ale zkontrolujte si také funkčnost blinkrů či mlhovek. Zejména na mlhovky často zapomeneme, protože je zkrátka nepoužíváme tak často. Samozřejmostí jsou funkční stěrače a doplněná kapalina do ostřikovačů. Pokud jedete na dovolenou ve více lidech, nahustěte si správně pneumatiky, protože vozidlo je pravděpodobně také více zatíženo zavazadly i dalšími cestujícími. Dobijte také baterii.

Prohlídka v servisu

Některé součásti vozidla je vhodné si nechat zkontrolovat v servisu. Třeba u baterie není důležité pouze její nabití, ale také její kondice, což vám zjistí v servisu zátěžovým testem baterie. Autoservis Škoda Praha, který se specializuje na vozy koncernu VW, vám může nabídnout kontrolu vozidla v rámci servisní akce. Můžete si tak nechat zkontrolovat auto před sezónou za výhodných podmínek.